FAQ

Masz pytania dotyczące niewydolności żylnej miednicy

Badanie USG Doppler żył jamy brzusznej i miednicy małej z przezskórną oceną naczyń żylnych okolic intymnych (krocza i sromu) wymaga szczególnie dobrego przygotowania ze strony pacjenta. W tym celu już 2 doby przed badaniem należy unikać potraw prowadzących do zagazowania jelit, tj. słodyczy, owoców czy produktów mlecznych.

Dobę przed badaniem i rano w dniu badania zaleca się przyjmowanie Espumisanu w dawce odpowiednio równej: 3×2 kapsułki i 3 kaspułki.

W dniu badania pacjentka powinna być na czczo (ostatni posiłek najpóźniej 12 godzin przed badaniem), po spożyciu umiarkowanej ilości wody niegazowanej (do 0,5 litra wypitych 2-3 godziny przed badaniem). Badanie wykonywane jest zazwyczaj z umiarkowanie wypełnionym pęcherzem moczowym.

Przed wykonaniem badania ultrasonograficznego, służącego ocenie żył okolic wzgórka łonowego, sromu i krocza, zaleca się depilację okolic bikini (podobnie jak przed zabiegiem likwidacji żylaków w tejże okolicy ciała).

Zabiegi z zakresu radiologii interwencyjnej są wyjątkowo skuteczne, wykonywane bez znieczulenia ogólnego, jedynie w płytkiej sedacji pod kontrolą anestezjologa. Dzięki stosowanej przez nas technice „sandwich” możemy bardzo precyzyjnie i bezboleśnie zamykać praktycznie wszystkie powstałe po ciążach żylaki.

W związku z licznymi zapytaniami Pacjentów, przedstawiamy poniżej listę zalet tego rodzaju podejścia terapeutycznego:

  • brak cięć i blizn na skórze
  • obustronna embolizacja żylna wykonywana jest z jednego dojścia przez skórę na nodze lub ramieniu
  • brak znieczulenia ogólnego (stosowana jest płytka sedacja)
  • krótki czas zabiegu (łącznie 4-6 godzinny pobyt w Szpitalu)
  • szybki powrót do normalnej aktywności życiowej
  • dużo mniejsze ryzyko infekcji i innych powikłań pozabiegowych, w tym pozakrzepowych, niż przy klasycznych zabiegach chirurgicznych i ginekologicznych
  • wysoka skuteczność pozabiegowa w obserwacji kilkuletniej

Jest to szczególny typ zakrzepicy żylnej dotykający kobiety ciężarne tuż po porodzie. Ryzyko wystąpienia tego typu zakrzepicy, mogącej powstać na tle infekcji bakteryjnej, znacząco wzrasta u wieloródek. Prawdopodobieństwo wystąpienia wzrasta również u kobiet rodzących poprzez cięcie cesarskie. Zwiększone ryzyko zakrzepicy w tym okresie życia kobiety wynika z kilku czynników. W okresie połogu występuje naturalnie zwiększona nadkrzepliwość krwi, nadmierne poszerzenie żył i splotów żylnych miednicy ze spowolniałym przepływem w ich świetle. Są to idealne warunki do tworzenia skrzeplin.

Objawy zakrzepicy żyły jajnikowej to silny i ostry ból brzucha często współwystępujące z gorączką. Takie symptomy pojawiają się zwykle do tygodnia od urodzenia dziecka.Stany gorączkowe nie znikają całkowicie pomimo wdrożenia antybiotykoterapii i leczenia przeciwgorączkowego. Dominują bóle prawostronne (90% zakrzepic w okresie poporodowym dotyczy prawej żyły jajnikowej). Mogą także występować bóle pleców oraz nudności połączone z wymiotami.

U znacznego odsetka kobiet rodzących istnieje ścisła korelacja występowania żylaków miednicy małej z żylakami okolic odbytu, które powstają na tle śródciążowego poszerzenia przyodbytowych splotów żylnych. Zdarza się nierzadko, że leczenie tych dwóch chorób wymaga współdziałania proktologa i flebologa.

W dobie cyfryzacji sprzętu angiograficznego (bazującego na promieniach rtg), poprawie jakości obrazowania oraz wzrostu bezpieczeństwa środków kontrastowych flebografia diagnostyczna wykonywana na sali przeznaczonej do zabiegów wewnątrznaczyniowych, stała się wyjątkowo precyzyjnym narzędziem w ocenie wielu stanów klinicznych związanych z chorobami układu żylnego. Wykonujemy ją najczęściej w następujących sytuacjach:

  • podejrzenie aktywnej zakrzepicy lub zmian pozakrzepowych w żyłach miednicy małej i jamy brzusznej
  • planowanie leczenia niewydolności żylnej miednicy i żylaków okolic intymnych u kobiet
  • planowanie leczenia żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn
  • podejrzenie zespołów uciskowych na spływy żylne w miednicy małej lub jamie brzusznej
  • żylaki atypowe na nogach połączone z żylakami okolic intymnych i żylakami miednicy

Główne wskazania to:

  • objawowa niewydolność żylna miednicy (tzw. zespół przekrwienia biernego miednicy)
  • atypowe żylaki kończyn dolnych wynikające z niewydolności żylnej miednicy
  • żylaki nawrotowe na kończynach dolnych poddane wyjściowo operacjom chirurgicznym, będące pochodną niewydolności żylnej miednicy
  • malformacje żylne lub naczyniaki żylne w różnych lokalizacjach, np. w okolicach intymnych

Wszystko zależy od sytuacji klinicznej. W wielu przypadkach widoczny jest mechanizm prostej niewydolności żylnej, którego wyeliminowanie znacznie minimalizuje ryzyko rozwinięcia się po ciąży masywnej niewydolności. W tej chwili dysponujemy metodami małoinwazyjnymi, które jednocześnie poszły w stronę miniaturyzacji. Dzięki temu możemy zlikwidować refluks w małych żyłach niedostępnych klasycznej chirurgii.

Wizyta kontrolna, na której oceniamy w USG Doppler stan poporodowy żył zwykle odbywa się w terminie 3 miesięcy od porodu.

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj wiarygodne i fachowe informacje od naszych ekspertów!